top of page
תמונה של שביל בשקיעה

קהילה תומכת חדרה

Thanks! Message sent.

קהילה תומכת לצעירים של ענבלים, הינה שירות מגורים שיקומי ייחודי לנפגעי נפש צעירים בגילאי 18-30, המופנים דרך סל שיקום, מכל רחבי הארץ.

המסגרת פועלת משנת 1998. היא מאפשרת מגורים בקהילה תוך מתן תמיכה אופטימלית, מותאמת אישית, לכל דייר. בקהילה עד 30 משתקמים.

מטרת הצוות המלווה את הדיירים - לסייע לדיירי הקהילה למצוא את דרכם האישית לצמיחה ולהתפתחות, באמצעות תכנית שיקום אישית ייחודית. התכנית נבנית בשיתוף פעולה מלא של הדייר, תוך הקשבה לרצונותיו, משאלותיו ויכולותיו הייחודיות.

מטרת העבודה המשותפת - לקדם את תהליך ההחלמה, העצמת תחושות המסוגלות וחיזוק הדימוי העצמי ושילובו מחדש של הצעיר בקהילה הרחבה, תוך קיום אורח חיים עצמאי.


הקהילה מצויה בתוך שכונת מגורים חדשה בעיר חדרה וכוללת בית מרכזי, מונגש לנכים, בו מתגוררים 15 דיירים ובנוסף דירות חיצוניות נוספות הממוקמות בקרבת הבית המרכזי. חלוקה זו, של המבנים בקהילה, מאפשרת מגורים איכותיים, בדירות קטנות מאובזרות ומצוידות היטב, לדיירים שרמת תפקודם גבוהה יותר ואילו בבית המרכזי, מתגוררים דיירים אשר זקוקים לזמינות אינטנסיבית של הצוות השיקומי.

כל אחת מיחידות הדיור, מלווה במדריכים ומתאמות טיפול אשר מסייעים  לדיירים בכל הקשור לתפקודם היומיומי. הדיירים מקבלים הכשרה לניהול כלכלי נכון, תשלום חשבונות, קניות, בישול, שמירה על היגיינה אישית וסביבתית, צריכת שירותים קהילתיים וכדומה.

הצוות שם דגש על השתלבות הדיירים בפעילויות האופייניות לצעירים בני גילם, ומעודד פיתוח מיומנויות חברתיות והשתתפות בפעילות חברתית. כגון: מסיבות קהילתיות ( מסיבת סופשנה, חנוכה, הפנינג פורים וכו'), חגיגת ימי הולדת, ארוחות שישי משותפות וארוחת חג, בתי קפה, ערבי קריוקי, ימי כייף בבאולינג, קולנוע וכדומה. 

קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה
קהילה תומכת חדרה

מאפייניה העיקריים של המסגרת:

  • הדיירים צעירים בגילאי 18-30, המגיעים מכל רחבי הארץ

  • עבודה משותפת, תוך שמירת קשר עקבי ורציף עם הגורמים המשמעותיים בחייו של הדייר וע"פ הסכמתו (בני משפחה, מטפלים, רכזים חברתיים, מעסיקים וכו'). 

  • סך המתגוררים בקהילה אינו עולה על 30

  • נבנית תכנית שיקום ייחודית מותאמת אישית- כל דייר מגדיר, בשיתוף אנשי הצוות, את מטרותיו הספציפיות והעבודה היומיומית על יישומן נעשית בסיוע מתאמת טיפול (עו"ס) ומדריך שיקומי. 

  • סדר היום של הדיירים כולל עבודה במקומות עבודה מגוונים ומגוון פעילויות פנאי בתוך הקהילה ומחוצה לה

  • הדיירים שוהים בקהילה במימון סל שיקום ונדרש לשם כך אישור סל שיקום להוסטל רמה ד'.

 

סדר יום ופעילות שבועית:

דיירי הקהילה עובדים / לומדים בשעות הבוקר או אחר הצהריים. מקומות העבודה מגוונים – עבודה מוגנת או עבודה בשוק החופשי -  ומותאמים ליכולותיו ורצונותיו של כל דייר. בשעות אחר הצהריים מתקיימות פעילויות פנאי, פרטניות או קבוצתיות, ופעילויות שיקומיות הכוללות ישיבות דירה, ישיבת דיירים (לכלל המשתקמים), תורנויות שונות בדירות הקשורות בתחזוקה מיטבית של המגורים. 

 

שעות פנאי:

בילוי שעות הפנאי מגוון, ורצונם של הדיירים מנחה את תוכנו. הדיירים משתתפים בפעילויות שונות כגון: פעילויות בחוגי המתנ"סים בעיר, יציאה לחדר כושר או לספורטק העירוני. כמו כן לוקחים חלק בפעילויות פנאי שונות דרך "יאללה מבלים" לצעירים ומועדון חברתי לצעירים "אנוש".

בנוסף, מתקיימות בקהילה קבוצות פסיכוחינוכיות בנושאים משתנים, אשר מועברות על ידי  הצוות השיקומי, בשיתוף גורמי חוץ רלוונטים, כגון: 

  • קבוצות ספורט פעמיים בשבוע (קבוצת הליכה, אירובי, כדורגל).

  • מיומנויות תעסוקה: קבוצת הכנה לעולם העבודה וקבוצת תמיכה לדיירים שעובדים הדנה בסוגיות שעולות תוך כדי עבודה.

 

במהלך השנה יוצאים דיירי הקהילה למספר טיולים חד/תלת יומיים (לטבריה, אילת, החרמון וכד'). אחת למספר שנים דיירי הקהילה יוצאים לטיול בחו"ל (עד כה יצאו שלושה טיולים לטורקיה, קפריסין ויוון).

 

בנוסף לקבוצות, מתקיימות אחת לחודש סדנאות והרצאות, הנוגעות בנושאים שונים העולים מצרכי הדיירים: ייצוג עצמי בקהילה, מיצוי זכויות בשיתוף עמיתים לזכויות, מיניות בריאה, תזונה ואורח חיים בריא, תרופות והתמכרות, חשיפה לשירותי שיקום שונים בתחום התעסוקה והפנאי, מתמודדים בעלי סיפורי השראה ועוד. 

ליצירת קשר: tal.h@inbalim.org.il

0504074367

bottom of page