top of page

Thanks! Message sent.

דיור מוגן ענבלים מספק שירותי שיקום לנפגעי נפש צעירים ומבוגרים, המופנים דרך סל שיקום, מכל רחבי הארץ. הדיירים המתגוררים בדירות בקהילה, מלווים מספר שעות ביום ע"י צוות של עובדים סוציאליים ומדריכים שיקומיים ומשתלבים בחיי הקהילה. מטרת הצוות המלווה את הדיירים הינו לסייע להם למצוא את דרכם האישית לצמיחה ולהתפתחות, באמצעות תוכנית שיקום אישית ייחודית. התכנית נבנית בשיתוף פעולה מלא של הדייר, תוך הקשבה לרצונותיו, משאלותיו ויכולותיו הייחודיות. מטרת העבודה המשותפת לקדם את תהליך ההחלמה, באמצעות בניית זהות מחודשת ושילובו מחדש של הדייר בקהילה, תוך קיום אורח חיים עצמאי. אחת הגישות המנחות את הצוות והדייר בבניית התכנית השיקומית היא גישת הכוחות המאמינה כי בכל אדם טבועים כוחות ואין זה משנה באיזה מצב הוא נמצא בחיים.

סדר יום ופעילות שבועית:

הדיירים מנהלים אורח חיים עצמאי לחלוטין תוך קבלת ליווי והדרכה של הצוות. במהלך היום, הדיירים עובדים במסגרות תעסוקה שונות. מקומות העבודה מגוונים – עבודה מוגנת או עבודה בשוק החופשי המותאמים ליכולותיו ורצונותיו של כל דייר.  בנוסף, קיימת אפשרות שילוב במסגרות נוספות כדוגמת שרות לאומי ו"מתנדבים במדים". 

בשעות אחר הצהריים הדיירים עסוקים בשגרה נורמטיבית, הם יוצאים לקניות ולבילויים, מבשלים ומנקים את ביתם. בכול הדירות, מתקיימת אחת לשבוע ישיבת דירה בנוכחות הדיירים, המדריך ומתאמת הטיפול (עובדת סוציאלית). בישיבה דנים בהתנהלות הדירה, בדפוסי התקשורת הקיימים, מעלים קונפליקטים העולים מחיי השותפות ומעלים נושאים ורעיונות חדשים הקשורים לדייריה. תורנויות וחלוקת תחומי האחריות בדירה בין הדיירים, נקבעים על ידי הדיירים בכל דירה ודירה.  

משרד
משרד
סלון
דיור מוגן חיפה
דיור מוגן חיפה
דיור מוגן חיפה
דיור מוגן
דיור מוגן חיפה

דיור מוגן חיפה

 

דיור מוגן ענבלים בחיפה מספק מזה 12 שנה, שירותי שיקום לנפגעי נפש צעירים ומבוגרים, המופנים דרך סל שיקום, מכל רחבי הארץ. הדיור מונה כ 75 דיירים המתגוררים בדירות בקהילה באזור חיפה. 

מערך הדיור כולל דירות הממוקמות ברחבי העיר. המערך כולל דירות אשר מתגורר בה דייר אחד או דירה בת מספר שותפים. הדירות מושכרות ומוחזקות על ידי המשתקמים באמצעות זכאות וסיוע משרד השיכון. הדיירים חותמים על חוזים מול בעלי הדירות באופן ישיר בסיוע מקצועי של הצוות. לעתים הדירות סמוכות האחת לשנייה ובכך מתאפשר לדיירי הדיור המוגן להשתלב בחיים עצמאיים בקהילה מחד וליהנות מרשת חברתית זמינה וקרובה המספקת תמיכה והעצמה אישית וקבוצתית מאידך. בנוסף, מערך הדיור המוגן מאפשר ליווי עבור דיירים המתגוררים בגפם או יחד עם בני זוגם.

מאפייניה העיקריים של המסגרת:

 • דיירים צעירים בגילאי 18-35, המגיעים מכל רחבי הארץ...

 • בכל דירה מתגוררים 1-3 דיירים

 • נעשית עבודה משותפת, תוך שמירת קשר עקבי ורציף, עם ההורים

 • לכל דירה מדריך ואנשי צוות נוספים בהתאם למספר הדיירים, לצרכיהם ולמצבם התפקודי (לווין/מתוגבר/רגיל) המאושר על ידי משרד הבריאות ונע בין שעה ל-5 שעות בשבוע

 • לכל דייר תכנית שיקומית, התואמת את צרכיו ונקבעת באוריינטציה מרבית של עצמאות ושל שילוב בקהילה

רבים מהדיירים משולבים בתכניות השלמת השכלה ואף לומדים כסטודנטים לתארים ראשונים באוניברסיטת חיפה.

במסגרת הדיור ישנו פרויקט ייחודי אשר נותן שירות שיקומי ייעודי לנפגעות טראומה מינית.

פרויקט זה החל תחילה כדירה אחת בה ליווה ארבע דיירות בתהליך השיקום ולאחר תקופה של שלוש שנים שונה המודל למודל של קהילה. הקהילה בנויה באופן בו ישנן מספר דירות הנמצאות סמוך לדירת הצוות. כל הדירות נמצאות במרחק של עד 500 מטר מדירת הצוות. צוות המדריכות מגיע לדירות שלוש פעמים ביום במהלך כל ימות השבוע ופעם אחת ביום בסוף השבוע, וזאת כדי  לתת מענה אינטנסיבי ומכיל לנשים. בנוסף, הדיירות בקהילה מלוות על ידי מתאמות טיפול אשר פוגשות אותן פעמיים בשבוע. כל הצוות אשר מלווה את הדיירות בקהילה עובר הכשרה והדרכה ייעודית לעבודה עם נפגעות טראומה מינית. 

יחידה לנפגעות טראומה מינית
דיור מוגן חדרה

דיור מוגן חדרה

 

דיור מוגן ענבלים בחדרה מספק מזה 16 שנה, שירותי שיקום לנפגעי נפש צעירים ומבוגרים, המופנים דרך סל שיקום, מכל רחבי הארץ. הדיור מונה כ 100 דיירים המתגוררים בדירות בקהילה באזור חדרה.

מערך הדיור כולל דירות הממוקמות ברחבי העיר חדרה ודירה נוספת המשמשת בית קבוצתי לחמישה דיירים.

הדיירים חותמים על חוזים מול בעלי הדירות באופן ישיר ומשתלבים בחיים בקהילה.

מאפייניה העיקריים של המסגרת:
 • דיירים צעירים בגילאי 18-35, המגיעים מכל רחבי הארץ...

 • דירות המיועדות למבוגרים מעל גיל 35

 • בכל דירה מתגוררים 1-4 דיירים

 • נעשית עבודה משותפת, תוך שמירת קשר עקבי ורציף, עם ההורים

 • דיור מוגן קבוצתי הכולל חמישה דיירים המקבלים סיוע מאנשי צוות הנמצאים במרבית היום בדירה

 • לכל דירה מדריך ואנשי צוות נוספים בהתאם למספר הדיירים, לצרכיהם ולמצבם התפקודי (לווין/מתוגבר/רגיל) המאושר על ידי משרד הבריאות ונע בין שעה ל-5 שעות בשבוע

 • לכל דייר תכנית שיקומית התואמת את צרכיו. כל תכנית, נקבעת באוריינטציה מרבית של עצמאות ושל שילוב בקהילה

במסגרת הדיור ישנה יחידה לתחלואה כפולה לצעירים אשר נועדה לתת מענה לדיירים אשר מתמודדים עם בעיית ההתמכרות לסמים/אלכוהול לצד מחלת הנפש.
היחידה לתחלואה כפולה

היחידה לתחלואה כפולה

 

במסגרת המערך של דיור מוגן לצעירים "ענבלים" חדרה, קיימת יחידה לתחלואה כפולה לצעירים. יחידה זו נועדה לתת מענה לדיירים אשר מתמודדים עם בעיית ההתמכרות לסמים/אלכוהול לצד מחלת הנפש.

בעבודתנו עם הדיירים אנו פועלים על בניית דרך בשלבי התפתחות של ניקיון, החלמה וחופש מהתמכרות פעילה. הדרך להחלמה ולהתנקות פיזית, רגשית ונפשית כרוכה ברצון, במוטיבציה, בכוחות אגו ובקבלה של גבולות ברורים ששומרים על הדיירים ומאפשרים מרחב של ביטחון לעבודה. הדרך של הדיירים בתחלואה הכפולה מורכבת אף יותר מדרכם של מכורים שאינם מאובחנים עם הפרעות נפשיות ברקע. הדרך להחלמה משמעותה ויתור מוחלט על הרצונות ההרסניים של האדם לשימוש בסמים, אלכוהול או כל התמכרות אחרת שמביאה להתנהגויות מזיקות ומאופיינת בהרס עצמי. כמו כן, במהלך הדרך יש למידה הדרגתית ומובנית של הימנעות משחזור דפוסי התנהגות מעכבים והרסניים. הבניית הדרך להחלמה מתבססת על עשייה ופעולות מקדמות של הדיירים, ליווי אינטנסיבי, עטיפה רחבה והחזקה יומיומית של צוות התחלואה הכפולה.

 

הדיירים חולקים דירת שותפים בקהילה ומלווים ע"י צוות מומחה בתחום ההתמכרויות: מתאמת טיפול, מדריכה שיקומית ומדריך מכור נקי. לכל דייר יש סדר יום הכולל: שילוב במסגרת תעסוקתית, שילוב בקבוצות, שילוב בקבוצת N.A, שילוב ביחידה לטיפול בהתמכרויות, שיחות פרטניות וליווי בהתנהלות שוטפת של ניהול משק בית, התנהלות כספית, שילוב חברתי והתנהלות יומיומית בכל תפקודי היומיום הבסיסים.

bottom of page