top of page
תמונה של שביל בשקיעה

הוסטל חיפה

Thanks! Message sent.

הוסטל ענבלים בחיפה מספק מזה 14 שנה, שירותי שיקום לנפגעי נפש צעירים בגילאי 18-30, המופנים דרך סל שיקום, מכל רחבי הארץ. המסגרת מאפשרת מגורים בקהילה תוך מתן תמיכה אופטימלית, מותאמת אישית, לכל דייר. מטרת הצוות המלווה את הדיירים הינו לסייע לדיירי ההוסטל למצוא את דרכם האישית לצמיחה ולהתפתחות, באמצעות תוכנית שיקום אישית ייחודית. התכנית נבנית בשיתוף פעולה מלא של הדייר, תוך הקשבה לרצונותיו, משאלותיו ויכולותיו הייחודיות. מטרת העבודה המשותפת לקדם את תהליך ההחלמה, באמצעות בניית זהות מחודשת ושילובו מחדש של הצעיר בקהילה הרחבה, תוך קיום אורח חיים עצמאי.

אחת הגישות המנחות את הצוות והדייר בבניית התכנית השיקומית היא גישת הכוחות המניחה כי בכל אדם טבועים כוחות ואין זה משנה באיזה מצב הוא נמצא בחיים.

ההוסטל ממוקם בהדר עליון בעיר חיפה - מיקום נוח, בעל נגישות למקומות מרכזיים בעיר. ההוסטל בנוי כבניין דירות משותף, בו שלוש קומות וחמש דירות.

כל דירה בהוסטל פועלת כיחידה עצמאית – השותפים לדירה מחליטים יחד על האופן בו ינוהלו חיי הדירה, ואחראים לניהול משק הבית (בישול, ניקיון, קניות וכו'). לכל דירה מתלווים מדריך שיקומי ומתאם טיפול, המפקחים ומסייעים בקיום שגרת הבית.

בכל דירה מתגוררים ארבעה עד שישה שותפים (תלוי בגודל הדירה), ובסה"כ חיים בהוסטל כ-26 דיירים. הדירות ממוזגות, ומצוידות בכל הציוד הדרוש לקיום משק בית עצמאי.

הצוות שם דגש על השתלבות הדיירים בפעילויות האופייניות לצעירים בני גילם, ומעודד פיתוח מיומנויות חברתיות והשתתפות בפעילות חברתית.  

נוף חיפה
סירים עם אוכל
החצר
כניסה להוסטל

מאפייניה העיקריים של המסגרת:

  • הדיירים צעירים בגילאי 18-30, המגיעים מכל רחבי הארץ

  • מתקיימת עבודה משותפת, תוך שמירת קשר עקבי ורציף, עם ההורים

  • נבנית תכנית שיקום ייחודית מותאמת אישית- כל דייר מגדיר, בשיתוף אנשי הצוות, את מטרותיו הספציפיות והעבודה היומיומית על יישומן נעשית בסיוע מתאם טיפול (עו"ס), עבודה עם מדריך הדירה ומנהלת תפעולית (כל אחד על פי תחום התמחותו)

  • סדר היום של הדיירים כולל עבודה במקומות שונים ומגוונים. בנוסף, הם לוקחים חלק במגוון פעילויות פנאי בתוך ההוסטל ומחוצה לה

  • הדיירים שוהים בהוסטל במימון סל שיקום ונדרש לשם כך אישור סל שיקום להוסטל כוללני / הוסטל לצעירים

 

סדר יום ופעילות שבועית:

דיירי ההוסטל עובדים / לומדים בשעות הבוקר או אחר הצהריים. מקומות העבודה מגוונים – עבודה מוגנת או עבודה בשוק החופשי -  ומותאמים ליכולותיו ורצונותיו של כל דייר. כמו כן יש שילוב במסגרות נוספות כדוגמת שרות לאומי ו"מתנדבים במדים". העבודה המערכתית של צוות ההוסטל באה לידי ביטוי בקשר האינטנסיבי שיש לצוות עם גופים שונים בקהילה כגון מקומות תעסוקה. יש עבודה משמעותית של שיתוף פעולה, יוזמות משותפות, פגישות רבות למען שיפור השתלבותו של הדייר בעבודה וחידוד השגת מטרותיו.

בשעות אחר הצהריים מתקיימות פעילויות פנאי, פרטניות או קבוצתיות, ופעילויות שיקומיות הכוללות ישיבות דירה, ישיבת דיירים (לכלל המשתקמים), תורנויות שונות בדירות הקשורות בתחזוקה מיטבית של המגורים.

 

שעות פנאי:

בילוי שעות הפנאי מגוון, ורצונם של הדיירים מנחה את תוכנו. הדיירים משתתפים בפעילויות שונות כגון: השתתפות במועדון "אנוש" לצעירים, פעילות בחוגי המתנ"סים, יציאה לחדר כושר או השתלבות בקורסים שונים (מחשבים, אנגלית וכו'). יש חשיבות גבוהה בקרב הצעירים לנצל את שעות הפנאי בדומה לצעירים בני גילם ועל כן אנו תומכים בקיום פעילויות שונות המעודדות שילוב קהילתי.

 

בנוסף, מתקיימת בהוסטל פעילות קבוצתית המועברת ע"י המדריכים ופתוחה לכל דיירי ההוסטל בשעות אחה"צ. בין הפעילויות:   

  • קבוצה הדנה בנושאי זוגיות ומיניות

  • קבוצת ספורט להליכה בריאה

  • סדנא בנושא תזונה נכונה

 

במהלך השנה יוצאים דיירי ההוסטל למספר טיולים חד/תלת יומיים (חוף הבונים – לינה באוהלים, פיקניק ביערות הכרמל, טבריה, אילת, וכד'). אחת למספר שנים דיירי ההוסטל יוצאים לטיול בחו"ל.

bottom of page